Csend Bach-virágai

Két féle csend van és ezen belül sok sok fajtáját tapasztalhattuk már meg mindannyian. Az egyik a támogató, fejlesztő, előre vivő, együttérző csend, a másik pedig a büntető, fullasztó, bántó gyilkos és pusztító csend. Sok féle csend létezik, de egy közös bennünk, hogy a csend tele van olyan szavakkal, amik nem kerülnek kimondásra és arra várnak, hogy a szív meghallja őket.

Amikor a lélek üzen a testen keresztül

Bach doktor arra jött rá, hogy a minket ért hatások, különböző érzéseket váltanak ki bennünk és ha ezek az érzések hosszan fennállnak vagy ha mélyen megérintenek minket, akkor képesek fizikai lenyomatot hagyni fizikai állapotunkon is. Így fordulhat elő, hogy hangtalanná válunk, vagy begyullad a gégénk, a torkunk vagy elmegy a hangunk érzelmi megrázkódtatás vagy tartós érzelmi terhelés következtében.

Aphonia

Ha a testünk csendben marad, azt aphoniának hívják, ami nem egyenlő a beszédhiánnyal vagy a némasággal. Sokkal inkább a gége betegségeire utal, a hangszalagok rezgésképességének és feszülésének megváltozása áll a háttérben, vagy pedig a tüdő betegségére, amikor a kiáramló levegő nem elegendő ahhoz, hogy megrezegtesse a hangszálakat. Pallas nagy lexikona aphoniáról szóló írásában ezt olvashatjuk: gyakran láthatunk hangtalanságot a hisztérikus nőknél heves lelki felindulások után.”

Gégegyulladás

A gégén keresztül tárjuk fel a nagy félelmeket, adunk hangot érzéseinknek. Maga a légzőrendszer, melynek a gége is része, a kapcsolatokkal van összefüggésben.

A test és a lélek kapcsolatát leíró írásokban azt találjuk, hogy a gégegyulladás jellemzően a nők betegségének tartják, a férfiaknál minimálisan fordul elő ez a betegség, amit azzal magyaráznak, hogy a férfiak a hörgőkben materializálják a konfliktust, és ez abban jelenik meg, hogy a hangjuk erősebbé válik.

Rekedtség

A rekedtség kevésbé súlyos, mint az aphonia, ami fizikai tünetként megjelenhet akkor, ha megbántunk valamit, amit mondtunk, vagy megbántuk, amiért nem mondtunk ki valamit. Gyakran előfordul ilyenkor, hogy belső párbeszédet folytatunk, hogy mit kellet volna mondani, és akkor azt kellett volna válaszolni, hogy…. És ennek se hossza se vége. Ilyenkor a WHITE CHESTNUT lehet a segítségünkre, hogy megfékezzük ezeket a nem kívánt eredményt nem hozó belső fecsegést.

Joggal merülhet fel benned a kérdés, hogy jó-jó, de mi van akkor, amikor valaki egy koncert vagy egy jobban sikerült buli után bereked? Ilyenkor meg kell találnunk az egyensúlyt és tanulnunk kell az esetből, hogy legközelebb ne forduljon elő, hogy túlterheljük magunkat, hogy túlfeszítjük a húrt. Figyeled, milyen érdekes, hogy a hangszál is egy húr. Ezt nem kezeljük tünetként.

Ha azonban estéről estére kirúgunk a hámból, majd minden reggel rekedtek vagyunk, akkor a rekedtséget tünetnek kell tekinteni. Ebben az esetben gondolkozzunk el azon, hogy miért van szükségünk erre az életformára? Lehet, hogy ez egy függőség, amely ahhoz kapcsolódik, hogy az egyensúlyt akkor találjuk meg, ha minden nap eljárunk bulizni és jól ki tudjuk ereszteni a hangunkat (legyen ez éneklés vagy koncerten való sikoltozás, vagy társaság túlkiabálása)?

Ha valaki azért bulizik és keresi a társaságot, hogy ne kelljen önmagával egyedül lennie, mert nem akar/tud szembenézni saját belső érzéseivel és félelmeivel, a feszültség levezetésének megoldását a bulizásban, a szerhasználatban (dohányzás, italozás, kábítószer, gyógyszer) vagy egyéb más függőségekben (vásárlás, körömrágás, kényszeres cselekedetek, munkamánia, stb) találja meg, akkor az AGRIMONY Bach-virág jó választás ahhoz, hogy letegye az álarcot és őszintén tudja vállalni életét úgy, ahogy van. A viselkedés minta felismerésében és a változtatás hoz a CHESTNUT BUD Bach-cseppet használjuk.

A csend utalhat megbántottságra, félelemre, haragra, megnemértettségre.
A csend utalhat megbántottságra, félelemre, haragra, megnemértettségre.

Választott némaság

Gyakran okozhat a stressz, a félelem és a szorongás is hangtalanságot. Ezt az állapotot szelektív mutizmusnak hívják, más néven választott némaság, ami annyit jelent, hogy valaki a közvetlen környezetén kívül nem igazán beszél senkivel, mely hátterében nincs fizikai ok. Ezt az állapotot az hívja életre, amikor az illető tudja, hogy több ember előtt kell megszólalnia. Egy érintett beszámolójában így jellemezi saját állapotát: „Amíg a többségnek az a normális, hogy ha kérdezik, folyékonyan válaszol, nekem ez nem megy könnyedén. Ha tudom előre, hogy meg kell szólalnom, gyomorgörcsöt érzek, extrém módon izgulok, ettől nehezen megy. Vagy egyáltalán nem.”

  • Ha valaki szorong vagy stressznek van kitéve, akkor izmok megfeszülhetnek, beleértve a hangszálakat is és ez akadályozza a működést.
  • Érzelmi traumák, például bántalmazás is befolyásolhatják a beszédet.
  • Néha az érzelmi blokkok vagy belső gátlások miatt nem tud valaki megszólalni. Ez lehet az érzelmek vagy élmények erős elfojtásának következménye is.

Azokban a helyzetekben, amikor bénultságot, érzünk, amikor nem tudunk reagálni, cselekedni a minket ért hatások miatt, akkor a ROCK ROSE Bach-virág jó választás lehet. Nem véletlenül került bele a RESCUE® keverékbe, amit elsősegély szerként használunk, a váratlan helyzetetekben. Még megemlítem a STAR OF BETHLEHEM Bach-cseppet, amit az érzelmi megrázkódtatások szereként ismerünk. Segít eltávolodni attól az érzéstől, amit ott és akkor átéltünk, Segít feldolgozni és megérteni az okokat és támogat a továbblépésben.

Félek a csendtől

A kutatások szerint már 5 perc csend után az emberek nagy része kényelmetlenül érezi magát, mert ha sokáig csendben vagyunk, akkor elkezdünk gondolkodni és ezek a gondolatok már nem biztos, hogy tetszenek nekünk. Utat enged a csend az érzéseinknek, amelyekkel nem tudunk mit kezdeni vagy nem akarunk velük találkozni. Ez pedig félelmetes.

Sokan ezért tudattalanul is a zajos társaságot keresik, vagy mindig szól a háttérzaj, hogy esélyük se legyen egyedül maradniuk a gondolataikkal és érzéseikkel. Ez a klasszikus AGRIMONY alkatra jellemző.

Ha társaságban áll be a csend, akkor azt élhetjük meg, hogy figyelmen kívül hagynak, kirekesztenek azzal, hogy nem szólnak hozzánk, ami félelmet és rettegést válthat ki.

Ugyanebben a helyzetben egy másik reakció a beállt csend hatására, amikor elkezdünk feszengeni, és beindul az agyunk, hogy: „mondani kéne valamit. De mit?” Késztetést érzünk, hogy mondjunk már valamit, mert attól félünk, hogy akkor érdektelenné válunk a másik számára, nem felel meg neki a társaságunk. Ha úgy érezzük, hogy ahhoz, hogy a másik elismerjen minket arra van szükség, hogy folyamatosan valami okosat mondjuk, akkor a CENTAURY segíthet levetkőzni a folyamatos megfelelési vágyunkat.

Valószínűsíthető, hogy az önbizalom és az önérékelés területén is van erősíteni való , ezért érdemes megfontolni a LARCH és CRAB APPLE eszenciák használatát is, ha visszatérő reakciód, hogy ha társaságban csönd lesz, akkor benned elindul a bizonytalanság, a félelem, a kevés vagyok érzése.

Csendben maradok

Van, amikor tudatosan maradunk csendben, azért, hogy elérjük célunkat.

  • Amikor veszély fenyeget minket, akkor még a lélegzetünket is visszafolytjuk, hogy nehogy észrevegyenek minket. Csendben várjuk, hogy elmúljon a veszély.
  • A csenddel agressziót is kifejezhetünk, amikor a cél a másik meggyengítése, manipulációja. Nem szólunk a másikhoz, büntetjük, mert el akarjuk érni, hogy a saját akaratunk érvényesüljön. Bűntudatot akarunk kelteni a másikban.
  • Van, amikor fel akarjuk hívni magunkra a figyelmet, azzal, hogy nem szólalunk meg, tüntetőlegesen csendben maradunk. A célunk, hogy vegyék már észre, hogy itt vagyunk, hogy ami van, az nem tetszik. Ezzel érzelmileg zsaroljuk a másikat. Ez a klasszikus CHICORY Bach-virág állapota.
  • Aztán van, amikor távolságtartásra használjuk a csendet. A WATER VIOLET állapotában lévő ember szeret egyedül lenni, ő magának való, a társasági élet számára egyáltalán nem fontos. Ezért amikor csak tudja kerüli. Nem tud fecserészni, lazán, könnyed beszélgetésekbe elegyedni, ezért gyakran látjuk őt egyedül nézelődni egy egy eseményen.
  • A MIMULUS állapotában lévő ember fél mások előtt felszólalni, ezért inkább csendben marad, még akkor is, ha tudja a választ vagy előre tudná lendíteni az ügyet.
A csend gyógyító ereje.
A csend lehetővé teszi számunkra, hogy meghalljunk Lelkünk üzenetét.

Mit okozol, ha csendben maradsz?

A csend sokakban kelt félelmet, mert ilyenkor lehetőségük adódik arra, hogy találkozzanak saját érzéseikkel és gondolataikkal. Kényelmetlen pillanatok ezek, mert rávilágít arra, hogy rendezni kellene a sorainkat.

Azonban, ha ezt sokáig elodázzuk vagy nem élünk ezzel a lehetőséggel, a ki nem mondott érzések és szavak a felszínre törnek. Először a fejünk fájdul meg, aztán a gyomrunk, majd már aludni sem tudunk rendesen. Az elfojtott problémák éjszaka is gyötörnek.

A kialvatlanság meglátszik a munkahelyi teljesítményünkön, fásultabbak leszünk, ingerlékenyebbek, ami a családi békét is boríthatja. Végül pedig az immunrendszerünket se hagyjuk ki, ami a terhelés következtében gyengébben működik.

Csend, mint lehetősége

Ha élünk a csend nyújtotta lehetőséggel, akkor meghallhatjuk Lelkünk szavát, hogy mire is vágyik igazán, hogy mitől fél, és mi az, amitől szorong. Igen, feljöhetnek nehéz témák, de ne felejtsük, hogy a természet bölcs, és csak annyit enged a felszínre, amivel boldogulunk. Bízz ebben. Ez nem jelenti azt, hogy egyedül kell szembe nézned az árnyakkal, kérhetsz segítséget. Számtalan módszer támogathat téged ezen az úton, ha belépsz a kapun és engeded gyógyulni önmagad.

A Bach-virágterápia is egy ilyen eszköz, ami szelíden, mellékhatások nélkül, értő figyelemmel kísért beszélgetések során az Originál Bach-cseppek támogatásával kísér az úton.

Nézzük, hogy a jótékony csend hogyan jeleni meg pozitív állapotában az egyes Bach-virágoknál.

GENTIAN csendje elmélkedik. Felméri az akadályt és a lehetőségei. Ahelyett, hogy föladná az első nehézség megtapasztalásakor, elcsendesedik, számba veszi erőforrásait és folytatja az útját. Nem adja fel. Kitart.

CERATO csendje lehetővé teszi, hogy meghallja a belső megérzéseit, és ahelyett, hogy fűhöz fához rohanna és kérdezné, hogy: „Te mit tennél a helyemben?” meghallgatja a saját verzióját. Azt a belső hangot, ami tudja, hogy mi a jó számára.

HEATHER csendje lehetővé teszi, hogy meghallgasson másokat és ezzel megkapja ő is a figyelmet, ahelyett, hogy csak magáról beszélne vég nélkül, amivel elriasztja a környezetét. A HEATHER magányos, aki mindennél jobban vágyik a kapcsolódásra, fél az egyedülléttől. Erőszakos kapcsolódási vágya pedig eltolja az embereket.

IMPATIENS csendje lehetővé teszi számára, hogy lelassuljon és észrevegye azokat, akik lassabbak nála. Az állandó rohanás, a pörgés intoleránssá teszi, hamar felcsattan, haragja szikraként pattan ki belőle. Ezért az emberek kerülik. Magányossá válik.

Rajtunk múlik, hogy mire használjuk a csöndet és az valóban építő jellegű-e ránk nézve. Az biztos, hogy a csöndhöz való viszonyunkat meghatározza, hogy hogyan állunk az önismeret terén, milyen a bizonytalanságtűrésünk, és mennyire stabil a saját értékrendünk, amelyek meghatározzák döntéseinket és cselekedeteinket.

Szeretettel: Rabi Krisztina

Mik azok a Bach-virágeszenciák?

A Bach-virágok rendszere az érzelmi állapot harmonizálásán alapszik. A Bach-virágok szelíden, mellékhatásoktól mentesen képesek a belső egyensúlyunk megőrzésében és visszaállításában. Egy önsegítő és önmagát felfedezni vágyó egészséges ember útját támogató módszer, mely 38 virágeszenciából áll és a kiválasztásához és alkalmazásához egyszerű és könnyen megközelíthető megoldást tartalmaz.

A Bach-virágok szempontjából a legfontosabb, hogy MOST hogyan érzed magad. Ennek megfelelően kiválaszthatod az eszenciákat (maximum 7 félét), magad is. Kérheted Bach-virág konzulens segítségét, aki támogatóként és útmutatóként tevékenykedik azzal a céllal, hogy segítsen a rendszer megismerésében és abban, hogy önállóan is tudd használni a Bach-virágokat. Az eszenciák használata egyszerű, bárki alkalmazhatja.

Szedése egyszerű: 4×2 csepp egy pohár innivalóba naponta, de ha nem akarsz vacakolni ezzel, akkor közvetlenül a szádba is teheted.

“Amíg Lelkünk és személyiségünk harmóniában van, addig örömben és békében, boldogságban és egészségben élünk.” – dr. Edward Bach – Gyógyítsd Tenmagad (1931.)

Figyelmeztetés!

Mindig kérd ki orvosod vagy más szakképzett egészségügyi szakember tanácsát, ha bármilyen kérdésed van egészségügyi problémával kapcsolatban. A Bach-virág semmilyen körülmények között nem helyettesítheti az orvosi ellátást, és nem helyettesítheti a hagyományos orvosi kezelést sem, amelyet feltétlenül a kezelőorvosnak kell irányítania.

Felhasznált irodalom:

Pallas nagy lexikona – Aphonia

0 válasz

Szólj hozzá!

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük