Bach doktor és a 38 Bach-virágeszencia története

Dr. Edward Bach (1886-1936) korát megelőző gondolkodású orvos volt, aki a hagyományos orvoslástól eljutott egy olyan természetes gyógymódok kidolgozásáig, melynek fókuszában az érzelmek állnak. Elmélete szerint a testi tünetek az érzelmekkel állnak kapcsolatban és amennyiben a belső egyensúly visszaáll, a test gyógyul.

Tanulmányai

Walesi családban született a Birmingham melletti Moseley-ben. Intuitív, törékeny, de önálló gyermek volt, aki rajongott a természetért. 16 évesen fejezte be az iskolát, majd három évet dolgozott apja rézöntödéjében, hogy később finanszírozni tudja orvosi tanulmányainak költségeit. Bach doktor orvosi pályája sikeresen indult. 1912-ben végzett általános orvosként a University College Hospitalban (UHC) Londonban, ahol egy évvel később baleseti orvos, majd a National Temperance Hospitalban baleseti sebész lett.

A kórházi munkája mellett sikeres orvosként jól menő magánpraxisa volt Londonban, a Harley Streeten, ahol akkoriban a híres és elismert orvosok rendelőinek volt a központja.

Ebben az időszakban született meg lánya Evelyn (1916-2014), akinek elmesélése alapján Bach doktor unokája nemrég könyv formájában bepillantást ad Bach doktor magánéletébe.

Evelyn Bach az édesapjával és édesanyjával

Az University Collageban töltött évei alatt a bakteriológiai osztályon felfedezte, hogy a bélbaktériumok szoros kapcsolatban vannak a krónikus betegségekkel és azok gyógyításával.

A baktériumokat a cukorral kifejtett fermentációs hatásuk alapján 7 csoportba sorolta és oltóanyagot készített belőlük.: Proteus, Dysenteria, Morgan, Faecalis alkaligenes, Coli mutabile, Gaertner, Bacillus No. 7.. A vakcinák a bél tisztulását és hatékonyabb tápanyagfelbontást eredményeztek. Sikeresebb gyógyulást és kevesebb mellékhatást figyelt meg, ha a szert akkor alkalmazta újra, amikor az előző hatása elmúlt. Eredményei nagyon biztatóak voltak

Tanulmányai még mind a mai napig elérhetőek az NCBI PubMED oldalán.

1, A bakteriális fertőzésben talált antitripszin szint és az anafilaxia közti összefüggés

2, A szérum antitripszin szintjének szerepe az autolizisben, valamint a fertőzéseknél talált toxin képződés és az anafilaxia

„Nem a betegség számít, hanem a beteg.”

Hitt abban, hogy ha az emberek rátalálnak saját valódi énükre, akkor annak természetes következménye a jó egészség lesz. Jellegzetes fizikai és mentális jegyeket figyelt meg betegeinél, melyeket a vakcinákhoz kapcsolt.

Bach doktor
dr. Edward Bach 1886-1936

1919 – Találkozás a homeopátiával

1919-ban a Londoni Homeopata Kórházban bakteriológus állást vállalt, ahol először találkozott a homeopátia alapelveivel és itt ismerkedett meg Samuel Hahnemann (1775-1843, homeopátia atya) művével, az Organonnal. Sok hasonlóságot vélt felfedezni Hahnemann és saját elgondolása között.

Klinikai tapasztalatai szerint a betegek különböző módon viszonyulnak állapotukhoz és önmagukhoz, ami a gyógyulásukban is megmutatkozik. Felismerte, hogy a krónikus elváltozások háttérében gyakran régóta fennálló lelki probléma áll és az egyén életmódja összefügg az egészséggel és a betegséggel.

Úgy vélte, hogy vakcináinak előállítása, adagolása és a velük való kezelés közelebb áll a homeopátiához, ezért homeopatikus módon készítette szereit, és szájon át adagolta őket. Így született meg a 7 Bach nozóda.

Gyakorlatban is elkezdte alkalmazni felismeréseit, kategorizálva pácienseit és összefüggéseket keresve személyiségük és a számukra szükséges nozódák között. Arra a felismerésre jutott, hogy sokszor pusztán a személyiség típusát megállapítva előre megmondható volt, hogy melyik nozódára lesz szükség.

Sikeres belvárosi orvos volt, akit kollégái nagyra tartottak, és nagy jövőt jósoltak neki, mégsem érezte jól magát a nagyvárosban. Vidékre vágyott, vissza a lankák, az erdők és mezők világába.Rendszeresen látogatta az egyik piciny parkot Londonban, ahol órákat töltött a természet megfigyelésével és kutató munkájának eredményeinek összegzésével.

1922-ben felmondta állását, hogy betegeire koncentrálhasson és nyitott egy nagyobb laboratóriumot a Park Crescentben, ahol találkozott Nora Weeks-szel, aki radiológusként dolgozott, és későbbi asszisztense lett.

Sikerei ellenére nem volt elégedett, ezért újabb gyógymódot keresett. 1928-s előadásában azt mondta, hogy:

Bárcsak hét gyógynövénnyel lehetne helyettesíteni a baktériumokat.”

Felismerés

Az egyik társasági eseményen az embereket figyelve rájött, hogy bár ezek az emberek különféle betegségektől szenvedhetnek, de sokan közülük egyformán reagálhatnak a betegségükre, és eszerint kellene őket csoportosítani. Rájött, hogy nem csak a betegségeket kell kezelni, hanem, meg kell találni a negatív hangulatok és érzelmek kezelési módját, amelyek elsődlegesen felelősek az egészségi állapot megromlásáért.

1928 – Az első három virág

1928-ban Walesben találta meg a vadonélő Impatienst, a Mimulust és a Clematist. Elkezdte páciensein alkalmazni, és olyan sikeresnek bizonyult, hogy már a következő évben nem is alkalmazott más gyógymódot. Hátat fordítva a hagyományos orvoslásnak 1930-ban, bezárta londoni praxisát és vidékre költözött.

Bach doktor első három virága.
Bach doktor első három virága.

1930-1932 Publikációk

1930-ban a Homeopathic Word című folyóíratban publikált egy cikket, amelyben öt növényi kivonatot ismertetett, melyek közül három – Impatiens, Mimulus és Clematis – a majdani Bach-virágterápia szerei lesznek. Ez az öt kivonat még homeopátiás szerként készült: hígítással és rázással. Virágeszenciává akkor váltak, amikor egy új eljárási móddal ennek az évnek tavaszán a napoztatásos módszerrel készítette el őket.

1931-ban megírta a Gyógyítsd Tenmagad című rövid könyvét, melynek üzenete: a betegség a lelki egyensúly felbomlásának az eredménye. Az előszóban ezt írta:

„E könyvnek távolról sem az a célja, hogy a gyógyítás művészetét feleslegesnek kiáltsa ki, egyszerűen azzal a reménnyel született, hogy vezetőül szolgálhat a szenvedőknek, hogy megkereshessék magukban betegségük valódi eredetét, s hozzájárulhassanak gyógyulásukhoz.

1932-re 12 szert fedezett fel, melyet a Szabadítsd fel Tenmagad című írásában publikált. Majd a következő év tavaszán, 1933-ban további gyógyírek után kutatott, mely közben az írásra is szakított időt, és megírta a Tizenkét Gyógyító című kiadványát, melyet ennek az évnek őszén kibővített 4 új szer leírásával, és A Tizenkét Gyógyító és a Négy Segítő címen került ki The CW Daniel Company nyomdájából. Következő évben, 1934-ben tovább bővült az eszenciák sora 3 virággal, melyet Tizenkét Gyógyító és a Hét Segítő címen jelentetett meg.

1933 – RESCUE® Elsősegély keverék

Kanyarodjunk egy picit vissza1933-ba, amikor Bah doktor két londoni gyógyszertárral is kapcsolatba lépett, mely közül a Nelsons Patika vállalta, hogy az anyatinktúrákból elkészíti a készletüvegeket. Továbbá ebben az évben összeállította a RESCUE® elsősegély keveréket, melyet ez év december 13-án sikeresen alkalmazott egy tengerész megmentése során.

1934 – Mount Vernon

Az 1934-es év tavaszán Nora rátalált arra a kis házra az Oxfordhoz közeli Sotwellben melyet alkalmasnak találtak arra, hogy ott folytassák a kutatómunkát. A házat Mount Vernonnak hívták, mely ma is a Bach Centre otthona. Korábban Bach doktor Cromerben, a tengerparti városban töltötte a teleket, ahol megismerkedett Victor Bulen építésszel, aki csatlakozott hozzájuk és segítette a munkájukat.

Bach doktor otthona
Bach doktor otthona

1935 – utolsó 19 virág

Nora Weeks közreműködésével további 19 eszenciát fedezett fel saját negatív lelkiállapotain keresztül, melyek közül majdnem mindegyiket egy új módszerrel a forralásos módszerrel készített el. A 38 virágeszenciából álló rendszerét 1935 őszére fejezte be.

Ezután pedig nekiállt könyvének végleges változatának megírásához. Rendszerét új megvilágításba helyezte. Az első CW Daniel kiadásban Bach leírja a különbséget a gyógyítók (a 12 alapszer) és a segítők (a hét újabb szer a hosszabb ideje fennálló állapotokra, amikor a gyógyító szerek kiválasztása nem egyértelmű) között. Ahhoz, hogy a 19 új szert is a rendszerbe tudja illeszteni, Bach sokáig elmélkedett azon, hogy milyen kapcsolatba tudja hozni a korábbi 19 gyógyító és segítő szerrel. Végül elvetette a segítő-gyógyító megkülönböztetést, a 38 szert egyszerűen hét csoportba sorolta, melyet ma is használunk.

1936 – az utolsó év

Befejezett könyve, a Twelve Healers and Other Remedies (A Tizenkét Gyógyító és Más Orvosságok) , Bach 50. születésnapján jelent meg, 1936. szeptember 24-én. A szerző utasításainak megfelelően a kiadó a korábbi kiadások még raktáron lévő példányait megsemmisítette.

1936-ban befejezettnek tekintette művét és előadásokat szervezett, hogy terápiás módszerével és felfedezéseivel minél többen megismerkedjenek.

Egészsége egyre inkább romlott, egyre gyengébb volt, ám ekkor is töretlenül dolgozott. Új előszót diktált Nora Weeksnek a A Tizenkét Gyógyító és Más Orvosságokhoz, akinek meghagyta, hogy az új kiadás, ezzel jelenjen meg.

1936 november 27-én álmában halt meg Sotwellben. A falu templomkertjében található temetőben lévő sírjára ezt írták:

Sírjára ezt írták: „Íme élek örökkön örökké”

Munkásságát Nora Weeks és Victor Bullen folytatta 1978-ig Nora haláláig. 1971-ban John Ramsell is csatlakozott hozzájuk, aki később átvette a Központ irányítását, napjainkban pedig lánya, Judy Howard és Stefan Ball felel a működésért.

Bach doktor sírja
Bach doktor sírja