,

Hivatalosan is betegség lett a kiégés

Hivatalosan is egészségügyi rendellenességnek minősítette a WHO a kiégését. Definíciójuk szerint a „kiégés egy olyan szindróma, melyet krónikus munkahelyi stressz okoz, amit nem kezelnek megfelelően.” Vagyis a kiégés nem egyszerűen a stresszt, hanem a hosszú időn keresztül tapasztalható, folyamatos, kezeletlen nyomást jelenti. „A kiégés hivatali jelenség és nem lehet használni az élet egyéb területein tapasztalható jelenségek jellemzéséhez.” – írja a Portfólio.

A WHO szerint a kiégésnek három fő tünete van:

  • A fáradtság érzése,
  • a munkahellyel kapcsolatos negativitás és cinizmus fölerősödése,
  • csökkent munkahatékonyság.

20 évvel ezelőtt,  ott fordultak elő a 9 órát meghaladó, 12-13 órás munkanapok, ahol a határidő és a kampányszerű munka (pl. média) volt a jellemző, mára már ez nagyon sok helyen természetessé vált. A világsajtóban egyre gyakrabban jelennek meg olyan hírek, amelyek arról szólnak, hogy az egészségkárosodásig túlhajtják magukat a munkavállalók.

Kit veszélyeztet a kiégés?

Először is nézzük meg, hogy ki az, aki képes arra, hogy nemet mondjon munkaadójának extrém elvárásaira.

Azok, akik egészséges önképpel rendelkeznek, akik tisztában vannak saját énjükkel, képességeikkel, és teljesítőképességük határával. Akik stabil önértékeléssel rendelkeznek, és képesek jogos érdekeiket szem előtt tartva határokat állítani, és ennek függvényében meghúzni a határokat a munka és a magánélet között. És ha kell, lépni. Azaz képes arra, hogy nemet mondjon, képviselje saját érdekeit, ha a munkáltatója szélsőséges terheket ró rá. Döntése akár a kilépés is lehet, a számára egyre kedvezőtlenebb helyzetből.

A másik oldal

Sokan nem merik visszautasítani a főnök kéréseit vagy éppen saját perfekcionizmusukból adódóan hajtják magukat a végletekig, amely az egészséget is felemésztheti.

A tökéletességre való törekvés jó tulajdonság, de ha ezt túlzásba visszük, akkor sok problémát okozhat. Mindannyian ismerünk olyan embereket, akik szeretnek dolgozni, nem riadnak vissza a kihívásoktól és nem kerülik az erőfeszítéseket – de a perfekcionista ezen túlhalad. Maradéktalanul meg akar felelni saját magának, a főnökének és a környezete valós vagy vélt elvárásainak. Nem hallgat a belső hangjára, hogy meg kellene állni.

Pozitív és negatív perfekcionizmus

„Ahhoz, hogy megértsük, mi is áll a perfekcionizmus és a munka-magénélet egyensúlya közötti kapcsolat mögött, fontos megkülönböztetnünk a jelenség adaptív és maladaptív változatát. Az adaptív perfekcionizmus azt jelenti, hogy ugyan magasak saját magunkkal szembeni elvárásaink, de megugorhatók, és önbecsülésünk nem sérül egy-egy hiba miatt. Ezzel ellentétben, ha negatív, maladaptív perfekcionisták vagyunk, erősen szoronghatunk a lehetséges hibáink miatt, negatív fényben láthatjuk magunkat, és mindez erőteljesen kihat a mindennapi működésünkre. „Én annyira szerencsétlen vagyok…” – az ilyen és ehhez hasonló mondatokkal hosszú távra szabotálhatjuk magunkat a munkában és a magánéletben is. A tökéletességre való törekvés utóbbi formája szoros kapcsolatban áll az alacsony önértékeléssel, a depresszióval, az általános distresszel, szorongással és a kiégéssel.” – írja Tóth Nikolett

A Bach-virág rendszerről

A Bach-virágok rendszere az érzelmi állapot harmonizálásán alapszik. Egy önsegítő és önmagát felfedezni vágyó egészséges ember útját támogató módszer, mely 38 virágeszenciából áll és a kiválasztásához és alkalmazásához egyszerű és könnyen megközelíthető megoldást tartalmaz.
A Bach-virágok szempontjából a legfontosabb, hogy MOST hogyan érzed magad. Ennek megfelelően kiválaszthatod az eszenciákat (maximum 7 félét), magad is. Kérheted Bach-virág konzulens segítségét, aki támogatóként és útmutatóként tevékenykedik azzal a céllal, hogy segítsen a rendszer megismerésében és abban, hogy önállóan is tudd használni a Bach-virágokat. Az eszenciák használata egyszerű, bárki alkalmazhatja.
“Amíg Lelkünk és személyiségünk harmóniában van,
addig örömben és békében,
boldogságban és egészségben élünk.”
dr. Edward Bach – Gyógyítsd Tenmagad (1931.)
Forrás:
Portfolio.hu (2019. május 27. 17:33) – Betegségnek minősítették a kiégést
Mindset Pszichologia.hu (2018.08.17.) – Tökéletesnek lenni kimerítő a perfekcionizmusról

 

0 válasz

Szólj hozzá!

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük